- Inula helenium přispívá ke zdravé funkci hltanua dýchacích cest
- Ocimum sanctum působí příznivě na uvolnění dýchacích cest a optimální činnost respiračních orgánů
- Piper longum podporuje zdraví dýchací soustavy
- Adhatoda vasica udržuje zdravé fungování dýchacího systému
- Zingiber officinale povzbuzuje obranyschopnostorganismu
- Emblica officinalis podporuje činnost imunitního systému
Pranaprash je očistný bylinný elixír pro optimální činnost horních a dolních cest dýchacích. Dýchací potíže jsou způsobené zahleněním žaludku, oslabenou imunitou, nesprávným rytmem dýchání, nedostatečným tokem životní energie a okysličováním krve. Projevují se únavou, slabostí, podrážděným hltanem a celou řadou poruch respiračního systému.
Ájurvédské bylinné elixíry posilují výživu tělesných tkání (dhátus) a podporují očistu tělesných soustav (srótámsi). Jsou součástí omlazovací a revitalizační terapie těla i mysli (rasájana). Tradičně se zapíjejí teplým mlékem či vodou, jež ájurvédská medicína používá jako médium či prostředí (anupána) pro přípravu, užívání, směřování a lepší vstřebávání účinků bylinných přípravků. Dalšími prostředky zvyšujícími terapeutické působení bylin (vehikula) jsou med, třtinový sirup či surový cukr, přepuštěné máslo (ghí) nebo olej.
Doporučujeme užívat maximálně dva bylinné elixíry zároveň. Více elixírů lze střídat v denním či týdenním režimu, pokud je používáme k normalizaci běžných projevů při narušení rovnováhy tělesného nebo duševního zdraví. Pro jejich optimální působení je užíváme před jídlem a odděleně s odstupem jedné hodiny. V případě závažnější nápravy tělesného nebo psychického zdraví je zapotřebí užívat elixíry v dlouhodobějším režimu ajurvédských kúr v rozmezí 1-3 měsíců v souladu s denním dávkováním uvedeným na obalu. Specifická chuť každého elixíru je součástí terapeutického působení a odpovídá ájurvédským vlastnostem šesti chutí.