Ayurvédské elixíry
Nejprodávanější
Ájurvédská medicína rozlišuje sedm tělesných tkání lidského organismu (dhátus), které jsou funkčními a stavebními prvky fyzického těla. Jejich optimální funkce závisí na kvalitě každodenní stravy a správné životosprávě.
V průběhu života dochází k neustálé výživě a regeneraci sedmi tělesných tkání prostřednictvím procesu trávení. Nutriční fáze každé z nich probíhá pět dnů a odehrává se v následujícím pořadí: plazma (rasa), krev (rakta), svalstvo (mámsa), tuk (méda), kosti (asthi), nervový systém (madždžá), esence reprodukčních orgánů (šukra/arthava). Lidský organismus je jako výrobní linka, která zpracovává suroviny přicházející zvenčí ve formě potravy a přeměňuje je takovým způsobem, aby byly využitelné při výstavbě tělesných tkání a regeneraci organismu. Zdraví a vitalita celého organismu proto zcela závisí na správném trávení, zažívání a vstřebávání živin konzumované stravy, které jsou v konečné fázi metabolismu určeny k regeneraci a obnově všech sedmi tělesných tkání lidského organismu (dhátus).
Podle tradičního ájurvédského systému je lidské tělo prodchnuto soustavou fyziologických a energetických cest (srótámsi), které zpracovávají přijímanou potravu, zabezpečují přísun živin do sedmi tělesných tkání (dhátus) a zajišťují vylučování odpadních látek z organismu.
Tělesný systém člověka se skládá ze 13 hlavních cest (srót). První tři zahrnují trávicí soustavu (anna), dýchací cesty (prána) a systém vodního metabolismu (ambu). Sedm dalších cest představuje dráhy pro výživu sedmi tělesných tkání (dhátus) a tři závěrečné cesty řídí proces vyměšování stolice (puríša), vylučování moči (mútrava) a odvádění toxinů potními žlázami (svéda). Specifickou čtrnáctou celostní cestou je psychofyzická soustava (máno) zahrnující mysl a smyslové orgány spolu s činností kardiovaskulárního a neuroendokrinního systému. V těle ženského organismu se rozlišují ještě dvě další cesty a to dráha menstruace (radžah) a dráha laktace (stanja). Metabolický proces lidského organismu probíhá na úrovni buněk, tkání, orgánů, emocí, myšlenek i duševního vědomí a v konečném důsledku se projevuje na našem zdraví v podobě individuální vyváženosti třech bioenergetických principů (váta, pitta, kapha).