Probiotika, prebiotika...
Nejprodávanější
Často slýcháme, že pro naše zdraví je důležité užívání probiotik a prebiotik. Jenže nejenže si lidé tyhle pojmy pletou, ale málo se ví, že užívání jednoho bez druhého vlastně ztrácí smysl.
Hlavním přínosem probiotik, už jak sám název, složený ze slov pro - příznivý a bios - život, vypovídá, má být příznivý vliv na naše zdraví a organismus, zvláště na střevní mikroflóru. A to hlavně ve chvílích, kdy ji nějakým způsobem – špatnou stravou či některými léky – poškodíme nebo oslabíme. Právě ze střev totiž vychází náš obranný systém, který má za úkol chránit tělo před negativními vnějšími vlivy.
Probiotika jsou živé mikroorganismy, které příznivě ovlivňují zdravotní stav. Pokud si udržujeme ve střevech zdravou mikroflóru, udržujeme zároveň i zdravý imunitní systém. Probiotika také vytvářejí některé vitaminy a enzymy, které brzdí růst a množení patogenních bakterií. Účinné jsou i v případě, že vás trápí mykózy a kandidy
Co se týče prebiotik, jde laicky řečeno o potravu právě pro živé mikroorganismy. Jde o nestravitelné sacharidy, které procházejí trávicím ústrojím beze změny a jsou využívány bakteriemi tlustého střeva jako zdroj energie a podporují jejich růst. Vyskytují se hlavně v obilovinách, ovoci a zelenině (příkladem je inulin, který najdeme hlavně v čekance, topinamburech, cibuli, kořenu pampelišky nebo pórku). Prebiotika vytvářejí ve střevě podmínky pro správné osídlení a funkci střevní sliznice, neboť podporují růst a aktivitu prospěšných mikroorganismů v tlustém střevě.
Nejčastěji používaná probiotika se dělí do čtyř skupin – laktobacily, grampozitvní koky, bifidobakterie a kvasinky. Mezi nejběžnější patří asi Bifidobacterium bifidum, Streptococcus thermophilus nebo Lactobacillus acidophilus či rhamnosus
V mnoha případech je střevní mikroflóra narušena užíváním antibiotik, hormonálních přípravků, kortikoidů... Se škodlivými bakteriemi způsobujícími dané onemocnění ničí totiž i tělu prospěšné bakterie. S užíváním antibiotik nebo těsně po nich je tedy dobré nasadit probiotika, která urychlí osídlení střev prospěšnými bakteriemi.
Pojem synbiotika označuje produkty, které obsahují jak probiotické kultury, tak i prebiotickou vlákninu. Bakterie totiž nemohou bez potravy být, a proto je potřeba pro správné fungování probiotik tento typ vlákniny přijímat.
Zdroj: https://ona.idnes.cz/jak-funguji-probiotika-a-prebiotika-dbg-/zdravi.aspx?c=A160511_154945_zdravi_pet